Wir sind in Europa geboren.....

HİZMETLER


GALVANIZ

GALVANIZ

 

 

ÖN YÜZEY İŞLEMİ

Ön Yüzey İşlem tüm kaplama çeşitlerinde kritik ve önemli bir adımdır. İstenilen kaplamanın elde edilememesi, dayanım süresinin beklenenden az olması çoğu zaman ön yüzey işlem prosesinin verimliliğine bağlıdır. Galvanizleme prosesi, çinkonun temizlenmemiş çelik yüzey ile reaksiyona giremeyeceğinden dolayı kendine has kalite kontrol kıstaslarına sahiptir. Ön yüzey işlem prosesinde herhangi bir problem ya da yetersizlik varsa galvanizleme sonrası kaplanmamış alanlar oluşur. Bu durum düzeltici bir faaliyet gerektirir ve malzemenin tekrar işleme alınması gerekir. Sıcak daldırma galvanizlemede ön yüzey işlem üç adımdan oluşur:

►Yağalma
►Asit
► Flakslama

 

GALVANIZLEME

Galvanizleme prosesinde, malzeme erimiş çinko dolu banyoya tamamı ile daldırılır. Çinko ocağının kimyasal bileşimi EN ISO 1461 standardının belirttiği üzere 435-455°C sıcaklıkta en az %98 saf çinkodan oluşmaktadır.

Daldırma esnasında, çinko ve çelik içerisindeki demir genellikle üst tabakası darbeye dayanaklı saf çinkodan oluşan metalürjik bir bağ oluşturmak üzere reaksiyona girmektedir.

Kaplama süresi tamamlanan malzeme yavaşça galvaniz ocağından alınır ve üzerindeki fazla çinko titreşim veya sallama ile arındırılır. Malzeme prosesinkine yakın bir sıcaklıkta ise metalürjik reaksiyon ocaktan çıktığında da devam etmektedir.

Bu yüzden malzeme soğutma alanına alınır ve bakıma hazır hale getirilir.

 

BAKIM VE FINAL KONTROL

Sıcak daldırma ile galvanizlenmiş malzemelerde iki ana kalite kontrol kıstası bulunmaktadır. Bunlar kaplama kalınlığı ve görünüş/yüzey durumudur. Bunları kontrol etmek amacıyla fiziksel yöntemler kullanılmaktadır. Proses sonrası malzemede yapısından kaynaklı görüntü farklılıkları olabilmektedir. Çoğu durumlarda bunlar kaplama koruma kalitesini etkilemediğinden red sebebi sayılmamaktadır.

EN ISO 1461 Standardına göre yerel ve ortalama minimum kaplama kalınlıkları aşağıdaki değerleri sağlamalıdır.

 

Daha fazla bilgi için bizimle irtibata geçin.